
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 640 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Power Dissipation | 640 W |
| Max Output Current | 300 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 55 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Min Current Limit | 400 mA |
| Reference Voltage | 400 mV |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.7 % |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 201
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18979
Ext.Price$0.18979
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18979 | $0.18979 |
| 10 | $0.16972 | $1.69720 |
| 50 | $0.15178 | $7.58900 |
| 100 | $0.13297 | $13.29700 |
| 500 | $0.11650 | $58.25000 |
| 1000 | $0.11242 | $112.42000 |
| 3000 | $0.10849 | $325.47000 |
| 5000 | $0.10290 | $514.50000 |
